29. 10. 2011

pumpkin soup

Přítel se snažil zjistit, co se stane, když hodíte dýni na zem.
My boyfriend wanted to know what happens when you drop a pumpkin.

Použila jsem recept podle Lucie Dvořákové (její blog zbožňuju, ale tentokrát to bylo jen o tom, že mi ji jako první vyhodil google), akorát jsem do polévky nedala muškátový oříšek, protože jsem ho zrovna neměla. Byla tak strašně dobrá, že ji co nejdřív udělám znova. Jo a taky jsem použila máslovou dýni místo Hokkaidó, takže jsem ji musela oloupat. Je to taková pruda, že příště určitě koupím nějakou, která se loupat nemusí.

Use Hokkaidó pumpkin. Rest an onion and garlic on a piece of butter, add a pumpkin (sliced on pieces) and rest for a while. Add 1 l of vegetable bouillon and boil for 30 minutes. Put it off the stove and mix the soup with hand blender. Add cream (200 g) and heat the soup. Serve with croutons and roasted bacon. (recipe by Chez Lucie )


And one Nemi on the end

by Lise Myhre

2 komentáře:

Alice McGenniss-Destro řekl(a)...

yum! you have just inspired my dinner for tonight! xx

http://catwalkofwords.blogspot.com

Selmaa řekl(a)...

my mom would love this! I'm not much of a cook, but she does wonderful things with food and lately she's been pumpkin crazy!

i love your blog, its super cute. i'm definitely a follower!
i found you via a group on IFB that I created a while back. :)

may i ask where you're from? the language you write in looks very similar to bosnian (where I'm from) but i can't figure out what it says still!


-Selma
beingselma.blogspot.com